Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni

19 Ocak 2018Paylaş
a-A+

Bakan Kaya, Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni"nde yaptığı konuşmada, gazilerin ve şehit yakınlarının gösterdiği vakur duruşun, istiklal mücadelesinin en önemli ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Türk milletinin tarihin hiçbir döneminde işgale ve saldırıya boyun eğmediğini söyleyen Bakan Kaya, "Milletimiz onurlu ve dik duruşunu, aziz şehitlerimizden aldığı bu cesaretli duruşa borçludur. Jeopolitik açıdan önemli bir bölgede yaşıyoruz. Bu bölgedeki güçlerin hain ve sinsi planları bitmedi. Bundan sonra da bitmeyecek. Ülkemiz bölgesinde büyük ve güçlü bir ülke. Bu anlamda bizim üzerimizdeki sorumluluk, üzerimizdeki yük de bir o kadar büyük" diye konuştu.

Ankara Valisi Ercan Topaca ise Bala, Şereflikoçhisar, Gölbaşı, Haymana, Polatlı, Beypazarı ve Bala ilçelerindeki 45 gaziye ve 13 şehit yakınına madalya verildiğini kaydetti.

Topaca, "Ülkemiz, bulunduğu konum, etrafındaki ülkeler itibariyle çıkar çatışmasının olduğu bir bölgedeyiz. İmanı, ihlası, vatan sevgisi güçlü bir nesile ihtiyaç var. Bugün vereceğimiz bu madalyalar milletimizin geçmişle bağını sağladığı gibi gelecekle ilgili güzel duyguların, inançların filizlenmesine, yeşermesine katkı sunacak önemli bir değer. Ona sahip olmak herkese nasip olmaz" diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da şehitlik makamının çok özel bir makam olduğunu belirterek, şehitleri şükranla andı.

Konuşmaların ardından şehit ailelerine ve gazilere madalyaları takdim edildi.

Daha sonra Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni"ne katılan Bakan Kaya, burada yaptığı konuşmada bu toprakların şehitlerin, gazilerin üstün fedakarlık ve cesaretleriyle vatan kılındığını söyledi.

Bakan Kaya, şehit yakını ve gazilerin gösterdiği vakur duruşun millet için gurur ve büyük bir cesaret vesilesi olduğunun altını çizdi.

Ankara Valisi Ercan Topaca'nın da katıldığı törende konuşmaların ardından Bakan Kaya, şehit ailelerine ve gazilere madalyalarını tek tek takdim etti.

Haberin Fotoğrafları